Góry Świętokrzyskie – Łysica 611.8 m n.p.m.

17 lutego, 2020

WiS jedzie na wyprawę w Góry Świętokrzyskie. Na celowniku, bez niespodzianek, najwyższy szczyt pasma, Łysica 611.8 m n.p.m. Oprócz tego chcemy zwiedzić zamek w Chęcinach.

Z racji ograniczonego czasu, wyprawę można określić mianem kolekcjonerskiej. Szczyt jest nam potrzebny do Korony Gór Polski i tylko dlatego tu jesteśmy. Góry Świętokrzyskie z racji swojego położenia są nam wybitnie nie po drodze. Mamy jeden dzień na obrócenie trasy z Wrocławia i z powrotem, dlatego lecimy po najmniejszej linii oporu. Wchodzimy na Łysicę trasą najkrótszą, jak się da. Nie pochwalamy takiego rozwiązania, ale co zrobić… Kiedyś tu jeszcze wrócimy.

Baza we wiacie pod Łysicą.

Startujemy ze Świętej Katarzyny. Wchodzimy na czerwony szlak, który prowadzi prosto na szczyt. Podejście krótkie, o umiarkowanym nachyleniu. Na szczycie robimy sobie zdjęcie na tle tabliczki z nazwą oraz dużego, drewnianego krzyża. Pieczątkę wbijamy w Pensjonacie Łysica znajdującego się już w Świętej Katarzynie, nieopodal czerwonego szlaku. Trasa krótka i niezbyt wymagająca.

Łysica 612 m n.p.m.

Powrót do samochodu i jedziemy zwiedzić Zamek w Chęcinach. Ledwo łapiemy się na ostatnią turę, zwiedzanie możliwe jest tylko do godziny 16. Oko cieszy widok z zamkowych wież. Na dziedzińcu korzystamy z możliwości przymierzenia rycerskiego uzbrojenia. Warto przewidzieć chociaż godzinkę na przejście się po obiekcie.

Ruiny zamku w Chęcinach.
Widoki z jednej z wież obronnych.
Testy rycerskiego hełmu.

Poniżej realizacja trasy w endomondo.

Endomondo
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/887236314

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA : Św. Katarzyna – Łysica – Św. Katarzyna
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: Ł.05
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 5+3=8

Wszystkie wpisy z tego rejonu