Grzbiet Jesztiedsko-Kozakowski – Kozakov 744 m n.p.m.

31 maja, 2024

Kolejny z celów, na który przyprowadziła nas odznaka Sudecki Włóczykij. Kozakov stanowi najwyższy szczyt Czeskiego Raju oraz jest znany z przepięknych widoków. Naszą wycieczkę na szczyt zaczynamy nietypowo z samego szczytu właśnie. Prowadzi na niego normalna asfaltowa droga. Jest tu wielki płatny parking (50CZK za auto osobowe na cały dzień), schronisko z pierwszej połowy XX wieku., oraz wybudowana za pieniądze Armii Czeskiej wieża widokowa z lat 90.

Sama mierzy 48 metrów wysokości, ale taras widokowy, na którym się znajduje jest tylko na 24m. Wejście jest płatne. Widoki obejmują podobno aż 1/4 terytorium Czech, a dojrzeć można nawet Pragę. Jest też plac zabaw dla dzieci wraz z dmuchańcem i bar. Za piwko można płacić kartą, jeśli jest zasięg w terminalu. Nawet bez wieży widokowej roztaczają się tu przepiękne panoramy, na południe. Efektu dopełnia spora trawiasta łąka pokrywająca szczyt. Korzystają z niej paralotniarze do startów. Robimy zdjęcie na szczycie i ruszamy czerwonym szlakiem w lewo (mając za plecami schronisko).

Trasa prowadzi leśną, szeroką drogą przez około 600m. Dochodzimy do rozwidlenia. Tu skręcamy w lewo za znakiem Drábovna pod Kozákovem i dość szybko wytracamy wysokość (jedynie około 50m). Po 500m docieramy do grupy skałek. Od razu natrafiamy na komorę wydrążoną w jednej z nich. Jest to jedno pomieszczenie z drzwiczkami i małym oknem po przeciwnej stronie. Można do niego wejść.

Podobno w przeszłości służyło jako strażnica. Po zwiedzeniu tego miejsca podchodzimy jeszcze kawałeczek na punkt widokowy. Ładnie widać z niego zamek Zamek Trosky.

Wracamy na szczyt tą samą drogą. Sumarycznie do podejścia jest łącznie gdzieś 90m. Na szlaku jest sporo ludzi. Cała opisana trasa to zaledwie 2km.

Wszystkie wpisy z tego rejonu