W tą ciepłą, wiosenną niedzielę zaplanowaliśmy sobie niedługą wycieczkę po Wzgórzach Niemczańsko – Strzelińskich. Punktem kulminacyjnym ośmiokilometrowej pętelki będzie Gromnik 393 m n.p.m. oraz wieża widokowa znajdująca się na jego szczycie.
Jedziemy autem do Kaczowa, przysiółka wsi Kuropatnik, na południowy wschód od Strzelina. Na czarnym szlaku zaraz na wjeździe do lasu znajduje się parking leśny, na którym porzucamy furę i rozpoczynamy nasze przejście.


Początkowy fragment czarnego szlaku to szeroka, utwardzona droga. Po około 500 metrach czarny szlak delikatnie odbija w prawo w trochę zarośniętą drogę. Można tam iść, ale można też pozostać na utwardzonej drodze i dojść kawałek dalej do skrzyzowania z niebieskim szlakiem. Tam skręcić w prawo i po chwili w lewo ponownie wrócić na szlak czarny.

Wędrujemy na spokojnie bukowym lasem. W dalszej części szlak bardziej przypomina charakterem ścieżkę, by po chwili doprowadzić nas do dużego skrzyżowania szlaków czerwonego, żółtego i czarnego. Od tego miejsca trzymamy się czerwonych oznaczeń.



Mijamy Cygański Krzyż Pokutny. Krzyż wziął swoją nazwę od legendy, która mówi, że postawili go tu przed wiekami cyganie, w ramach pokuty za zamordowanie dziecka. Przez lata leżał zakopany. Odnaleziono go i postawiono na nowo w 1999 r.


Kawałek za Rozdrożem pod Borową czerwony szlak schodzi z szerokiej drogi i prowadzi ścieżką troszeczkę bardziej pod górę. Mijamy fajną, zadaszoną wiatę z paleniskiem i dwie grupki skalne.



Za Skrzyzowaniem pod Gromnikiem po połączeniu oznaczeń czerwonych i zielonych szlak wyraźnie zwiększa nachylenie i jest to jedyny bardziej wymagający moment z całej wycieczki. Nie pozostaje nam nic innego jak sprawnie go pokonać 😀

Na szczycie znajdują się ruiny dawnej infrastruktury turystycznej odsłonięte w wyniku prac archeologicznych, ruiny zamku oraz wieża widokowa wybudowana w latach 2011 – 2012. Jak byliśmy tu w poprzednim sezonie to wejście na wieże było płatne. Teraz coś w tej kwestii się zmieniło i wejście jest darmowe chociaż trzeba mieć na uwadze, że wieża jest zamykana i można się odbić od drzwi.

Tutaj kilka ciekawostek. W XV wieku na szczycie Gromniku rodzina Czirnow wybudowała murowany zamek po którym praktycznie nie ma śladu. Z dawnych fortyfikacji ostały się jedynie systemy wałów ziemnych otaczających kulminację Gromnika. Kilkaset lat później, z kamienia, który pozostał po warowni wybudowano między innymi funkcjonującą tu w czasach przedwojennych wieżę widokową oraz gospodę. W XIX i w pierwszej połowie XX wieku Gromnik był jednym z najatrakcyjniejszych celów turystycznych na Dolnym Słąsku, odwiedzanym przez tysiące turystów, nie tylko ze Śląska. Świadczy o tym przeszło sto różnych widokówek przedstawiających szczyt Gromnika i znajdujące się na nim atrakcje. W ostatnich miesiącach wojny wszystkie obiekty zostay zburzone, a szczyt ponownie turystycznie zapomniany. W XXI wieku potrzeba odbudowy wieży przewijała się we wszystkich rozmowach związanych z zagospodarowaniem szczytu, jednak konserwator zabytków nie akceptował jakiejkolwiek wspólczesnej ingerencji w teren kryjący jeszcze być może wiele niespodzianek. Dopiero w 2008 roku nastąpił przełom w rozmowach i wydano zgodę na budowe nowej wieży, jednak w ściśle określonej lokalizacji, a mianowicie musiała się zmieścić w obrysie przedwojennego szamba 😊

Biwakujemy na kocyku, miejsca jest dużo. Są ławki i paleniska. Pomimo, że na szczyt można praktycznie wjechać autem, przy bardzo ładnej pogodzie spotykamy tu może kilkanaście osób. Oczywiście wbijamy na wieże i podziwiamy lokalne krajobrazy.








Ze szczytu schodzimy tak jak weszliśmy. Na rozdrożu pod Gromnikiem skręcamy w prawo na szlak zielony i powoli wytracamy wysokość. Fajny fragment szlaku prowadzi wzdłuż potoku Jegłówka, czymś na kształt wąwozu.




Docieramy do skrzyżowania z czarnym szlakiem i nim wędrujemy szeroką drogą dalej prosto. Po około 500 metrach szlak skręca w prawo, ale my idziemy dalej prosto tą samą drogą bez szlaku przecinając szak niebieski i ponownie wchodząc na czarny prowadzący nas już na parking.

Wycieczka krótka, bardzo na plus. Łatwe tereny do pokonania z dziećmi z nagrodą w postaci wieży widokowej 😀 Doskonała alternatywa dla przeludnionej Ślęży.
Na naszym blogu znajduje się jeszcze jeden wpis z wycieczki na Gromnik prowadzącej alternatywną trasą.
Wszystkie wpisy z tego rejonu
- Pogórze Izerskie – Wzgórza Radomickie – Zamkowa Góra 384 m n.p.m.
- Pogórze Łużyckie – Czerneboh 561 m n.p.m.
- Pogórze Łużyckie – Löbauer Berg 448 m n.p.m.
- Pogórze Kaczawskie – Wleń, Tarczynka 422 m n.p.m
- Wzgórza Niemczańsko – Strzelińskie – Gromnik 393 m n.p.m.
- Kotlina Liberecka – Prosečský hřeben 593 m n.p.m.
- Grzbiet Jesztiedsko-Kozakowski – Kozakov 744 m n.p.m.
- Podgórze Karkonoskie – Kumburk 642 m n.p.m.
- Podgórze Karkonoskie – Hejlov 835 m n.p.m.
- Obniżenie Ścinawki – Mlýnský vrch 521m n.p.m.