Tatry Bielskie – Szalony Przechód 1934 m n.p.m., Szeroka Przełęcz 1826 m n.p.m.

8 stycznia, 2020

Dużego wyboru nie ma. Przez Tatry Bielskie wytyczono niewiele szlaków. Praktycznie całość jest rezerwatem ścisłym i pomimo istnienia ścieżek prowadzących na szczyty, nie można na nie legalnie wchodzić. Kierujemy się na najwyższy punkt dostępny szlakiem, czyli Szalony Przechód 1940m n.p.m. po drodze zaliczając Szeroką Przełęcz 1820m n.p.m. Na końcu relacji można znaleźć filmik z całego przejścia.

Ruszamy ze Strednicy, gdzie dla turystów dostępny jest duży i darmowy parking. Początkowo zielonym szlakiem w dół, dalej przyjemnie wzdłuż rzeki aż do skrzyżowania w Dolinie Mąkowa. Tam wchodzimy na czerwony szlak i zaczynamy nabierać wysokości. Początkowo łagodnie, dalej całkiem fest wyrypą. Trudności wspinaczkowych nie ma.

Tatry Bielskie, w przeciwieństwie do Tatr Wysokich, zbudowane są ze skał osadowych, co stworzyło bardzo dobre waruki dla rośliności, która bujnie porasta całość gór. Na szlaku trzeba uważać na wapienne skały, które oferują zdecydowanie mniej przyczepności niż tatrzański granit, w szczególności jeżeli są mokre. Uważać na wyśmigane stopnie w zacienionych miejscach (sam leżałem 2 razy, a wydawało się sucho).

Z przełęczy przy dobrej widoczności mamy eleganckie widoki i bardzo dużo miejsc sprzyjających rozbiciu biwaku. Warto skorzystać. Przy odrobinie cierpliwości i spostrzegawczości z pewnością na łąkach zauważymy pasące się kozice.

Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś większa część Tatr Bielskich zostanie udostępniona dla turystów.

Poniżej realizacja trasy w endomondo. Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.

Endomondo:
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/1369241225

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA: Strednica – Monkova dolina – Široké sedlo – Kopské sedlo – Stredica
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: Tatry Bielskie – Słowacja
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 2+13+3+10=28

Wszystkie wpisy z tego rejonu