Góry Kamienne |Korona Sokołowska| – Włostowa 903 m n.p.m., Kostrzyna 906 m n.p.m., Suchawa 928 m n.p.m.. Wieża widokowa na Ruprechtický’im Špičák’u 871 m np.m.

3 stycznia, 2020

Zapisy na 8. Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” za nami, czas odświeżyć sobie arenę przyszłych zmagań. Jedziemy do Sokołowsko by przepalić się na trasie końcowego etapu tegorocznej (2019) letniej edycji Żylety. Do przejścia Korona Sokołowska, w składzie Włostowa, Kostrzyna i Suchawa, a na deser Ruprechtický Špičák ze swoją wieżą widokową.

Ruszamy z Sokołowska czarnym szlakiem. Po kilku minutach rozgrzewkowego marszu wbijamy na szlak niebieski i atakujemy Włostową. Jest trochę niezwiązanego śniegu, który wyjeżdża spod buta razem z luźnym gruzem skalnym. Kije trekkingowe ułatwiają sprawę, podejście jest strome. Większej filozofii nie ma, po prostu trzeba napierać 😀

 Podejście na Włostową. Szlak niebieski.
Podejście na Włostową. Szlak niebieski.

Z Włostowej krótkie zejście i znowu pod górę. Na Kostrzynie robimy pauze na punkcie widokowym. Tego dnia mieliśmy bardzo dobrą widoczność, także bez problemu można było zobaczyć Śnieżkę.

Panorama z punktu widokowego na Kostrzynie.

Znowu zejście, tym razem trochę dłuższe i ponownie stromo pod górę zboczami Suchawy. Z tego szczytu widoków za bardzo nie ma, więc idziemy dalej.

Widoki ze szlaku na Suchawie.

Ze szlaku obserwujemy nasz kolejny cel – Ruprechtický Špičák.

Widok na Ruprechtický Špičák z przełęczy pomiędzy Kostrzyną a Suchawą. Szlak niebieski.

Wchodzimy na czarny szlak i spokojnie wędrujemy aż do Przełęczy pod Granicznikiem. Tam szlakiem niebieskim wbijamy na kolejną, wcześniej wspomnianą górę.

Czarny szlak w kierunku Przełęczy pod Granicznikiem.

Na szczycie Ruprechtický’iego Špičák’a wchodzimy na wieżę widokową.

Wieża widokowa na Ruprechtický’im Špičák’u.

Panorama w każdym kierunku aż po horyzont. Przy barierkach umieszczono tablice z opisem widzianych szczytów – fajna sprawa.

Panorama z wieży widokowej w kierunku południowym.
Panorama z wieży widokowej w kierunku wschodnim.
Panorama z wieży widokowej w kierunku północnym.
Panorama z wieży widokowej w kierunku zachodnim.

Schodzimy ponownie do Przełęczy pod Granicznikiem i idziemy na żurek czerwonym szlakiem rowerowym do Andrzejówka – Schronisko. Ludzi dużo ale udaje się zjeść.

Do Sokołowska wracamy zielonym szlakiem, z którego na chwile schodzimy na szlak żółty by zobaczyć ruiny Zamek Radosno. Dużo z niego nie zostało ale i tak warto przewidzieć ten punkt w swoim planie.

Ruiny wieży obronnej zamku Radosno.
Wnętrze tego co z zamku pozostało, czyli ruiny cylindrycznej wieży obronnej.

Po zejściu do polany chwile biwakujemy we wiacie turystycznej na skrzyżowaniu pod Krzywuchą. Dalej już bez przeszkód zamykamy pętlę w Sokołowsku.

Ognicho we wiacie turystycznej przy skrzyżowaniu pod Krzywuchą. Szlak żółty.

Trasa momentami wymagająca kondycyjnie z ciekawymi punktami widokowymi. Nie uwzględniając okolic Andrzejówki, na szlaku spotykamy dosłownie kilka osób.

Poniżej zaplanowana trasa w mapach turystycznych (rzeczywisty przebieg na endomondo, powrót ze Szpiczaka dla urozmaicenia od wschodniej strony Waligóry szlakiem rowerowym) i realizacja w endomondo (ślad urywa się we wiacie pod Krzywuchą, bo rozładował mi się zegarek :D). Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.

Endomondo:
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/1443593484

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA : Sokołowsko – Rozdroże pod Waligórą – Szpiczak – Rozdroże pod Waligórą – Schronisko PTTK Andrzejówka – Sokołowsko (przez Zamek Radosno)
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.09
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 7+5+5+1+3=21

Wszystkie wpisy z tego rejonu