Znikająca Góra | Gardzień 556 m n.p.m.

8 stycznia, 2020

Właściwie to wzgórze nie góra, ale faktem jest, iż Gardzień 556 m n.p.m. na naszych oczach przechodzi do historii. Spakowany w wagony odjeżdża linią kolejową w świat już jako melafir, z którego był zbudowany. Kamieniołom zlokalizowany na zboczach tego wzgórza docelowo rozbierze również i jego wierzchołek, który od lat już jest niedostępny dla przypadkowych osób, a przebywanie w jego bezpośredniej bliskości jest narażaniem swojego zdrowia, a nawet życia, ponieważ w kamieniołomie regularnie odbywa się strzelanie. Co skłania więc właściwie ludzi do odwiedzin tego niepozornego wzgórza? Ano, wysokość. Tak, to ona jest właśnie czynnikiem przyciągających śmiałków w to miejsce, a zawężając osoby chcące zdobyć odznakę Korona Sudetów Polskich. Jako jedna z pozycji widnieje tam właśnie Gardzień jako najwyższy punkt w Obniżeniu Ścinawki.

Kamieniołom na zboczach Gardzienia 556 m n.p.m. (2017)

Uspokajamy jednak, nie ma potrzeby ryzykować życia aby tą odznakę zdobyć, organizator honoruje jako zaliczenie szczytu pieczątkę, którą można otrzymać(również w weekendy) na stróżówce kamieniołomu. Zresztą niedługo czeka nas prawdopodobnie zmiana i najwyższym punktem tego regionu zostanie Nowa Kopka 549 m n.p.m.. Czy pociągnie to za sobą zmianę w regulaminie odznaki? Nie wiemy. Czy na dzień pisania tej zaległej relacji Gardzień istnieje? Też nie wiemy, ale podejrzewamy, że nie, lub dostęp do niego jest zdecydowanie utrudniony. Wiemy za to, że stanowczo odradzamy jego zdobywanie!

Kamieniołom na zboczach Gardzienia 556 m n.p.m. (2017)
Pieczątka

W połowie stycznia 2017 roku udajemy się w okolice Kamieniołomu Melafiru Gardzień i zamiarem zdobycia co wtedy ustaliliśmy jeszcze istniejącego wierzchołka. Auto zatrzymujemy w pobliżu jednej z polnych dróg i brodząc w śniegu obchodzimy kamieniołom i wzgórze od południa, kiedy wg. GPS znajdujemy się na wysokości szczytu odbijamy na szagę w jego kierunku. Po kilkunastu minutach, spowodowanych głównie zalegającym po pas śniegiem, stajemy przy tabliczce oznaczającej najwyższy punkt Obniżenia Ścinawki w Polsce. Robimy kilka pamiątkowych zdjęć. Jest niedziela więc żadne prace w kamieniołomie się nie odbywają, mijamy jednak serię ostrzeżeń z godzinami strzelania. Oddalamy się z terenu kopalni i wracamy do samochodu. Następnie udajemy się na bramę zakładu i pobieramy pieczątki z potwierdzeniem do książeczek GOT.

Pamiątka ze szczytu Gardzienia 556 m n.p.m. (2017)

Nie umieszczamy map, ani większej ilości wskazówek. Jeszcze raz odradzamy wycieczkę! Sami chyba w wolnej chwili odwiedzimy Nową Kopkę.