Tatry Zachodnie – Dolina Kościeliska, Smreczyński Staw, Wąwóz Kraków

9 stycznia, 2020

Tym razem nie możemy sobie pozwolić na zbyt wiele. Prognozy zapowiadają załamanie pogody na godzinę 11, także postanawiamy nie wchodzić nigdzie wysoko. Jedziemy do Kir, a stamtąd rozpoczynamy spacerowe przejście Dolina Kościeliska, dalej nad Smreczyński Staw i z powrotem wydłużając o przejście Wąwóz Kraków.

Nie ma co się rozpisywać, Dolina Kościeliska ma swój urok – jest miejscem łatwo dostępnym, przez to popularnym i w sezonie odwiedzanym przez tłumy ludzi.

O Smreczyńskim Stawie można napisać mniej więcej to samo, no może turystów jest trochę mniej, bo jednak trzeba kawałek przejść.

Smreczyński Staw.

Za to Wąwóz Kraków zaskoczył nas bardzo pozytywnie i zdecydowanie warto zarezerwować sobie godzinkę na jego przejście. Jest bardzo urokliwy, klimatyczny i praktycznie bezludny, pomimo bliskości głównego szlaku przez Dolinę Kościeliska.

Wąwóz Kraków
Atrakcje Wąwozu Kraków.
Początek umocnionego odcinka w Wąwozie Kraków. Trzeba pamiętać, że szlak jest jednokierunkowy.

Umocniony odcinek wspinaczkowy z przejściem przez Smoczą Jamę jest godny polecenia. Daje satysfakcję, szkoda tylko, że nie jest dłuższy 🙂

Odcinek umocniony powyżej drabinki.
Umocniony odcinek szlaku. Powyżej wejście do Smoczej Jamy.
Umocniony odcinek szlaku.

Burza daje nam fory i spóźnia się o dwie godziny, także wracamy na parking w małej mżawce, co jakiś czas słysząc odległe uderzenia piorunów.

Widoki ze szlaku powrotnego z Wąwozu Kraków.

Cały spacer bardzo pozytywny.

Poniżej zaplanowana trasa w mapach turystycznych i realizacja w endomondo. Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.

Endomondo:
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/1340281464

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA: Kiry – Schronisko PTTK na Hali Ornak – Smreczyński Staw – Schronisko PTTK na Hali Ornak – Polana Pisana – Wąwóz Kraków – Polana Pisana – Kiry
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: T.02
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 7+3+2+2+3+3=20

Wszystkie wpisy z tego rejonu