Tatry Wysokie – Kościelec 2155 m n.p.m.

9 stycznia, 2020

Wbijamy na Kościelec 2155m n.p.m. Warunki zimowe, pogoda idealna.

Ruszamy z Kuźnic niebieskim szlakiem przez Boczań. Z krótką przerwą w Murowańcu docieramy nad Czarny Staw Gąsienicowy, skąd rozpoczynamy właściwe podejście na Kościelec.

Tatry Wysokie w pełnej krasie.

Na Karb wchodzimy wariantem zimowym – żlebem z wydeptanymi wygodnymi schodami. Im wyżej, tym stromizna zwiększa się. Trudności technicznych nie ma, ale trzeba zachować ostrożność.

Widok na Kościelec od strony Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Wyżej trzymamy się wyraźnej ścieżki, momentami bardziej, momentami mniej stromej. Przed szczytem mamy do pokonania dwa trochę trudniejsze momenty w postaci półek skalnych, jeden z nich bardziej eksponowany. Na szczycie spotykamy kilkanaście osób. Co prawda główna grań Tatr zasłania widoki na stronę słowacką, ale i tak jest na co popatrzeć.

Widok na Orlą Percią z Kościelca.
Widok na Świnicę z Kościelca.

Schodzimy nad Zielony Staw Gąsienicowy i wracamy do Kuźnic.

Wyprawa na plus, przy podejściu na Kościelec serce w kilku miejscach może zabić trochę mocnej. Kto tego dnia zapomniał kremu z filtrem do opalania był w poważnych tarapatach 😀

Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA: Kuźnice – Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej – Czarny Staw Gąsienicowy – Karb – Kościelec – Karb – Zielony Staw Gąsienicowy – Dwoiśniak – Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej – Kuźnice
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: T.01/T.02
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 10+3+3+4+1+1+1+1+5=29

Wszystkie wpisy z tego rejonu