Góry Jastrzębie- Zaltman 739 m n.p.m.

11 lutego, 2020

W drodzę zaplanowaliśmy jeden przystanek. Zaczynamy od wejścia na Popiel, wzgórza o wysokości 284,4 m n.p.m na Równinie Świdnickiej, należącego do Korony Sudetów Polskich.

Idziemy na szagę, ponieważ na miejsce nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Swoją wizytę upamiętniamy bardziej trwałą tabliczkę z nazwą szczytu, niż kartka w koszulce foliowej, jak było to do tej pory. Chwila przerwy i wracamy do samochodu. Zaplanowaliśmy na ten dzień jeszcze kilka atrakcji.

Przejście na szagę w kierunku Popiela.
WiS na Popielu.

Ruszamy w kierunku czeskich Radvanic, skąd rozpoczynamy wędrówkę na wzniesienie Žaltman, 739 m n.p.m., szczyt należący do Korony Sudetów i Korony Sudetów Czeskich.

Przechadzka bardzo przyjemna, a szlak ciekawy. Wyżej trasa prowadzi wzdłuż linii umocnień sudeckich wybudowanej w latach 30-tych ubiegłego wieku. Gęsto usytuowane, bardzo dobrze zachowane bunkry imponują i skłaniają do refleksji. Te ścieżki nie zawsze były tak przyjazne dla turystów jak teraz.

Jeden z wielu bunkrów na szlaku.

Docieramy na szczyt z wieżą widokową. Panorama robi wrażanie nawet przy lekko zachmurzonym niebie. Kilka zdjęć i ruszamy z powrotem.

Wieża widokowa na Zaltmanie.
Widoki z wieży na Zaltmanie.

Pieczątkę wbijamy w czeskim schronisku Jestřebí bouda. Czas nas goni, bo w planach mamy jeszcze zwiedzanie skalnego miasta. Ale o tym już w następnym wpisie :]

Schronisko Jestřebí bouda.

Realizacja trasy w endomondo. Poniżej punktacja GOT.

Endomondo
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/887239216

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA : Radvanice-Panská cesta(3.1km,172m) -Bílý kůl(0.2km,3m)-Žaltman(0.7km,58m)-Jestřebí bouda(1.7km)-Radvanice(2km)
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: –
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 5+0+2+2+2=11

Wszystkie wpisy z tego rejonu