Góry Stołowe – Adršpašskoteplické skály czyli Skalne miasto

11 lutego, 2020

Korzystając z bliskości wzniesienia Žaltman i Adrspach, udajemy się na spacer po skalnym miasteczku (relację z wejścia na Žaltmana znajdziesz tu).

Brama do Skalnego Miasta.

Po przejściu przez bramki kas, naszym oczom ukazuje się na w pół zamarznięte szmaragdowe jezioro, pozostałość po dawnej piaskowni.

Jezioro w Skalnym Mieście.
Jezioro w Skalnym Mieście.
Taras widokowy na jezioro.

Wędrując dalej, podziwiamy dwa wodospady oraz spektakularne formy skalne, wymyślając alternatywne interpretacje do tych zasugerowanych na tabliczkach informacyjnych.

Formy skalne.

Przez miasteczko leniwie płynie rzeczka, która swój brunatny kolor zawdzięcza nie odkrytemu do tej pory źródełku imienia Johnie Walker’a… wróć, zawdzięcza wypłukiwanym przez dziesiątki lat minerałom :]

Rozrywek wystarczyłoby na cały dzień, niestety my na zwiedzanie mogliśmy poświęcić jedynie 2 godziny. Na pewno wybierzemy się tu jeszcze latem, aby skorzystać z możliwości przepływu wieloosobowymi tratwami.

Poniżej realizacja trasy w endomondo. Poniżej punktacja GOT.

Endomondo
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/887236778

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA : Pískovna rozc.-U cukrové homole(1.5km,15m)-U trpaslíka rozc.(0.8km,42m)-Velký Adršpašský vodopád(0.2km,16m)-Výstup z lodiček(0.0km,50m)-U trpaslíka rozc.(0.4km)-Vyhlídka Velké panoráma(0.6km,52m)-U cukrové homole(0.8km,51m)-Pískovna rozc.(0.5km)
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: –
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 2+1+0+1+0+2+2+1=9

Wszystkie wpisy z tego rejonu