Góry Izerskie – Jizerka, Stacja Turystyczna Orle, Chatka Górzystów, Wysoka Kopa 1126 m n.p.m., Wysoki Kamień 1058 m n.p.m.

10 stycznia, 2020

Po blisko rocznej przerwie redakcja Nieoficjalnego Towarzystwa Turystycznego Wódka i Szlaki wraca z nową relacją. Wycieczka krajoznawcza, bez trudności, dla każdego. W listopadowy weekend postanowiliśmy:
– przejechać się pociągiem do Szklarska Poręba Górna i dalej do Harrachova (wszystko w ramach biletu weekendowego Koleje Dolnośląskie S.A. za uczciwą cenę 35zł),
– wejść na Bukovec1005m n.p.m.,
– przespacerować się przez Jizerka, jedyną ocalałą izerską osadą wysokogórską, a aktualnie jedną z najwyżej położonych wsi w Czechach,
– nocleg w Stacja Turystyczna ORLE,
– naleśniki w Chatka Górzystów,
– przejście przez Wysoka Kopa i Wysoki Kamień.

Filmik z całego przejścia na końcu relacji.

Dzień 1.

Dzień 2.

Zgodnie z planem wysiadamy na stacji Harrachov (w latach 1945-58 polska wieś Tkacze) i ruszamy czerwonym szlakiem. Idziemy skrajem pola golfowego, by po chwili wejść do lasu. Szutrowa ścieżka bez większych utrudnień prowadzi w kierunku Korenova. Po przejściu nad rzeką Jizera skręcamy w prawo. Tutaj już po wyasfaltowanej drodze, wzdłuż potoku wędrujemy z delikatnym przewyższeniem cały czas trzymając się czerwonego szlaku.

Czerwony szlak zaraz po przekroczeniu rzeki Jizera.

Na łączeniu ze szlakiem zielonym skręcamy w lewo w las w kierunku Bukovca, na którego wchodzimy ścieżką przyrodniczą. Ten odcinek z racji stromizny miejscami wzmocniono deskami. Na podejściu znajduje się niewielki taras widokowy z opisem panoramy na polskie Karkonosze, z m.in. popularną Szrenicą i Śnieżnymi Kotłami na czele.

Po wejściu na wierch z jego północno – zachodniego zbocza rozpościera się widok na wcześniej wspominaną osadę Jizerkę. Schodzimy z Bukovca i dalej czerwonym szlakiem idziemy w głąb wsi, aż do skrzyżowania z żółtym szlakiem (nieopodal chaty Pyramida – szlifierni szkła, później gospody, a dziś pensjonatu). Rzucają się w oczy świetnie zachowane budynki, z których każdy w czymś jest wyjątkowy. Rekomendujemy zapoznać się z historią Jizerki. Rozpoznawanie budynków oraz znajomość ich ówczesnej funkcji pozwala przenieść się w czasie i chociaż w odrobinie poczuć się jak jej mieszkaniec.

Dalej idziemy wcześniej wspomnianym żółtym, a kawałek przed Karlovskym Mostem łączącym się zielonym szlakiem aż do Stacji Turystycznej Orle, gdzie mamy zarezerwowany nocleg. Warunki ok, cena standardowa. Polecamy żurek, cytrynówkę oraz nocny widok na niebo. Pamiętajmy, że znajdujemy się w Park ciemnego nieba.

Stacja Turystyczna Orle.

Drugiego dnia ruszamy czerwonym szlakiem w kierunku Chatki Górzystów. Odcinek szutrowy, praktycznie płaski, po wyjściu na Halę Izerską z fajnymi widokami (@Schronisko na Stogu Izerskim i wieża widokowa na Smreku). Mijamy ruiny osady Gross-Iser, zdewastowanej w latach powojennych. Widziana poprzedniego dnia osada Jizerka pomaga wyobrazić sobie, jak prawdopodobnie w latach świetności wyglądały te okolice. Jedynym budynkiem, który przetrwał jest szkoła, zaadaptowana przez studentów Wyższej Szkoły Inżynieryjnej z Zielonej Góry w połowie lat 80. XX wieku na schronisko, znane aktualnie jako wyżej wspomniana Chatka Górzystów.

Czerwony szlak w kierunku Hali Izerskiej i Chatki Górzystów.
Widok z Hali Izerskiej na Chatkę Górzystów.
Chatka Górzystów.

Stołujemy się w chatce, część grupy zamawia popularne naleśniki na słodko (z jagodami i twarogiem), a część na słono (z pieczarkami i serem). Wszyscy zgodnie przyznają – bardzo dobre.

Naleśnik z jagodami. Specjalność kuchni Chatki Górzystów.

Dalej żółtym szlakiem, aż do Rozdroża pod Kopą, gdzie skręcamy w prawo na czerwony szlak. Na mapach turystycznych nie możemy tego zaznaczyć (brak szlaku), ale na wysokości wiaty turystycznej schodzimy ze szlaku i rekreacyjnie wbijamy na Wysoką Kopę. Schodzimy ścieżką w kierunku wschodnim, by po chwili wrócić na szlak czerwony i nim przez Wysoki Kamień zejść aż do Szklarskiej Poręby. Panorama z Wysokiego Kamienia zawsze na plus.

Wieża na górze Ještěd. Widok z czerwonego Szlaku niedaleko Wysokiej Kopy.

Wyprawa łatwa i przyjemna z wytrzymałościowego punktu widzenia. Długie, płaskie i utwardzone odcinki bez większych przewyższeń nie powinny sprawić nikomu problemu. Dobre na przetarcie po dłuższej przerwie. Ze szczytów i na polanach rozpościerają się przyjemne widoki. Dużo ciekawostek i akcentów historycznych czyni trasę dodatkowo atrakcyjną.

Poniżej realizacja trasy w endomondo. Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.

Endomondo:

Dzień 1
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/1232960645

Dzień 2
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/1232960867

GOT – podsumowanie
—————————
Dzień 1
TRASA: Harrachov – Bukovec (8.3km, 412m) – Karlovsky Most (3.3km) – Orle
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.01
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 8+4+3+2=17

Dzień 2
TRASA : Orle – Hala Izerska – Rozdroże pod Kopą – Rozdroże pod Izerskimi Garbami – Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień – Szklarska Poręba Górna
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.01
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 5+6+5+2+3+3=24

Wszystkie wpisy z tego rejonu