Góry Izerskie – Wysoka Kopa 1126 m n.p.m.

28 stycznia, 2020

Pierwszy weekend września WiSowa brać wybiera się w Góry Izerskie za cel obierając ich najwyższy szczyt, należącą do Korona Gór Polskii, KORONA SUDETÓW oraz Korona Sudetów Polskich Wysoką Kopę (1126 m n.p.m.).

Wycieczkę rozpoczynamy z małego szutrowego parkingu u zbiegu ulic Izerskej i Sudeckiej (według starych oznaczeń ulic Armii Czerwonej i Armii Ludowej). Łączą się tam również szlaki koloru czarnego i niebieskiego. Tym drugim ruszamy w stronę Wysokiej Kopy.

Początek trasy, po lewej znajduje się niewielki szutrowy parking.

Początkowo asfaltowa, następnie szeroka leśna droga prowadzi łagodnie pod górę, dalej dochodząc z kolei do drogi rowerowej, którą przecina i dociera do Rozdroża pod Zwaliskiem. Tu kontynuujemy marsz szlakiem niebieskim, do którego dołączają szlaki czerwony i zielony. Pniemy się delikatnie w górę, mijając po drodze skałki Wieczorny Zamek oraz Skarbki.

Asfaltowy odcinek szlaku niebieskiego.
Dalsza część szlaku niebieskiego.

Dochodzimy do Rozdroża pod Izerskimi Garbami, nieopodal wygaszonej Kopalni Kwarcu Stanisław (najwyżej położony zakłady wydobywczy w środkowej Europie).

Kopalnia Stanisław.

Kontynuujemy marsz schodząc kawałek w dół, by po raz kolejny dojść do wcześniej przecinanej ścieżki rowerowej, a dalej do asfaltowej drogi. Po chwili marszu odbijamy w prawo razem z oznaczeniami szlaku czerwonego.

Czerwony szlak po odbiciu z drogi asfaltowej prowadzącej do kopalni.

Przed nami ostatnie wzniesienie. Kiedy szlak dociera do szerokiej szutrowej drogi zaczynamy wypatrywać wiaty turystycznej, za którą ukryta jest ścieżka bez szlaku prowadząca paręset metrów przez torfowiska na szczyt Wysokiej Kopy.

Szeroki szutrowy odcinek na czerwonym szlaku. Idziemy nim tylko chwile do wiaty turystycznej.
Szczyt Wysokiej Kopy.

Fotka na miejscu i schodzimy alternatywną ścieżką docierając z powrotem do czerwonego szlaku.

Ścieżka powrotna ze szczytu na czerwony szlak.
Miejsce, gdzie szlak czerwony wraca na drogę asfaltową prowadzącą do Kopalni Stanisław.

Drogą rowerową wracamy się do Rozdroża pod Zwaliskiem mijając nieużytek po magazynach na materiały wybuchowe dla pobliskiej kopalni, a dalej w kierunku schroniska Wysoki Kamień 1058m n.p.m. .

Ścieżka rowerowa, na którą z Rozdroża pod Garbami schodzą szlaki niebieski, zielony, czerwony.
Droga z Rozdroża pod Zwaliskiem na Wysoki Kamień.
Skałki kawałek przed Wysokim Kamieniem.
Schronisko na Wysokim Kamieniu.

Na miejscu wbijamy pieczątki do książeczek, biwakujemy i podziwiamy panoramę, która rozciąga się na Karkonosze, Izery, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Dziwi nas trochę inwestycja w wieżę widokową, która przysłania widok z naturalnego tarasu… ale cóż, wierzymy, że widok z wieży rozszerzy panoramę z Wysokiego Kamienia, którą już teraz uważamy za jedną z lepszych w Sudetach.

Budowa wieży widokowej na Wysokim Kamieniu.
Szrenica i Hala Szrenicka widziana z Wysokiego Kamienia.

Do auta schodzimy szlakiem czerwonym szybko tracąc wysokość, a następnie chwile czarnym dochodząc do samochodu.

Zejście czerwonym szlakiem do Szklarskiej Poręby.

Pogoda tego dnia była raczej pochmurna, lecz ostatecznie obyło się bez deszczu. Widoki z gór były zadowalające. Na trasie błoto i woda, ale w ilościach pozwalających na komfortową wędrówkę. Na trasie sporo turystów, ale o tłoku mówić nie można.

Z kronikarskiego obowiązku, w ten sam dzień odwiedzamy również Górę Krzyżową w Strzegomiu. Startujemy z ulicy o nazwie Promenada. Krótka przechadzka na szczyt należący do Korony Sudetów Polskich i Sudeckiego Włóczykija, obdarowała nas w zamian piękną panoramą na Strzegom i Sudety.

Schody na szczyt Góry Krzyżowej.
Góra Krzyżowa.
Widoki z Góry Krzyżowej.

Poniżej realizacja trasy w endomondo. Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.

Endomondo
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/1001620827

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA : Szklarska Poręba Górna- Rozdroże pod Zwaliskiem- Rozdroże pod Izerskimi Garbami – Wysoka Kopa (1.5km, 132m)- Rozdroże pod Izerskimi Garbami (1.5km)- Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień – Szklarska Poręba Górna
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT: S.01 Góry Izerskie
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 8+2+3+2+3+3=23

Wszystkie wpisy z tego rejonu