Rudawy Janowickie – Mała Ostra 935 m n.p.m., Skalnik 945 m n.p.m., Lwia Góra 718 m np.m., Krzyżna Góra 654 m n.p.m.

25 kwietnia, 2020

Piękna pogoda mobilizuje do kolejnej wyprawy. Planuje wycieczkę pod ciekawe punkty widokowe, których nie brakuje w Rudawach Janowickich pomimo braku wież widokowych. Naturalne tarasy widokowe zabezpieczone barierkami na licznie występujących tu grupach skalnych świetnie wpasowują się w lokalny krajobraz, tym samym podkreślając wspinaczkowy charakter pasma. Dodatkową atrakcją będzie przejście przez najwyższy szczyt, Skalnik 945 m n.p.m. Pętla obejmuje tarasy widokowe na:
– Małej Ostrej 935 m n.p.m.,
– Lwiej Górze 718 m n.p.m., grupa Starościńskich Skał,
– Krzyżnej Górze 654 m n.p.m.

Samochód zostawiam obok żółtego szlaku przy zjeździe z drogi w kierunku schroniska PTTK Szwajcarka. Kawałek wyżej na Przełęczy Karpnickiej jest płatny parking, tam też można zaparkować.

Zjazd do Szwajcarki. Żółty szlak.

Dalej ruszam pieszo drogą asfaltową w kierunku Karpnik pilnując żółtych oznaczeń. Przez większość czasu mam doskonały widok na ośnieżoną wierzchowinę Karkonoszy, którą przyjdzie mi dzisiaj podziwiać jeszcze kilka razy.

Karpniki z widokiem na Karkonosze.
Karpnicki potok.

W Karpnikach z drogi asfaltowej schodzę na drogę polną i wygodnie spaceruję dalej w kieruku pierwszych wzniesień, Płonicy 505 m n.p.m. i Gruszkowskiej Góry 535 m n.p.m.

Żółty szlak w kierunku Gruszkowa.
Żółty szlak w kierunku Gruszkowa

Na przełęczy pomiędzy nimi znajduje się polanka, która odsłania widok na dużą część Rudaw Janowickich. Dobrze widać grupę Starościńskich Skał na szczycie Lwiej Góry.

Przejście po Płonicy.
Polana pomiędzy Płonicą, a Gruszkowską Górą.

Docieram do Gruszkowa, przez który sprawnie przechodzę asfaltowym odcinkiem. Miejscowość jest całkiem malowniczo położona, a mijane przeze mnie gospodarstwa agroturystyczne wydają się być ciekawą opcją.

Szlak zwiększa nachylenie, szczególnie po wyjściu powyżej linii zabudowań, ale cały czas nie stanowi większego problemu. Wyżej łączy się ze szlakiem czerwonym i zmienia się w zniszczoną, asfaltową drogę.

Żółty szlak powyżej Gruszkowa.
Połączenie żółtego szlaku z czerwonym.

Pod Wilczyskiem znajduję się wiata turystyczna z paleniskiem i charakterystyczną kamienną ławką. Dobre miejsce na biwak.

Kamienna Ławka.

Podchodzę dalej, do szlaków czerwonego i żółtego dołącza jeszcze zielony. Ostatni odcinek, trochę bardziej skalisty i docieram do Rozdroża pod Małą Ostrą. Znajduje się tu kamień pamiątkowy dla nauczyciela i harcmistrza Janusza Boissé, osoby o szczególnych zasługach w środowisku harcerskim, organizującym obozy między innymi w pobliskiej Strużnicy.

Odcinek po połączeniu ze szlakiem zielonym.
Kamień pamiątkowy dla Janusza Boissé.
Drogowskazy.

Kierując się za drogowskazem schodzę ze szlaku i idę na taras widokowy na skałkach Małej Ostrej, mijając po drodzę jeszcze grupę skalną Konie Apokalipsy. Taras widokowy jest zabezpieczony barierkami, a wejście na niego łatwe, po wyrytych w skale schodach. Otwierają się tu widoki na dużą część Sudetów, a w szczególności na polską część Karkonoszy. W mojej ocenie Mała Ostra oferuje najbardziej spektakularny widok w całych Rudawach Janowickich. Zdecydowanie warto tu przyjść, także nocą 😀

Wejście na Małą Ostrą.
Taras widokowy na Małej Ostrej.
Widoki z tarasu widokowego na Małej Ostrej.
Karkonosze z tarasu widokowego na Małej Ostrej.

Wracam na szlak i idę dalej za niebieskimi znacznikami w kierunku Skalnika. Najwyższy szczyt Rudaw Janowickich nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Całość jest wypłaszczona i porośnięta lasem, dlatego tym bardziej osobom kolekcjonującym szczyty do Korony Gór Polski przy okazji wyprawy na Skalnik rekomenduje odwiedzenie Małej Ostrej.

Skalnik 945 m n.p.m.
Skalnik 945 m n.p.m.

Wędruję dalej niebieskim szlakiem. Mniej więcej na wysokości kamieniołomu znajduje się znak informacyjny mówiący o tym, że w tygodniu między godzinami 10-14 na kamieniołomie prowadzone są roboty strzałowe przez co przejście może zostać tymczasowo zablokowane.

Zejście ze Skalnika.
Hałda kamieniołomu.

Docieram do Wołka 878 m n.p.m. Znajdują się tu ławki oraz drewniany krzyż. Dobre miejsce na biwak. Na zejściu wycięto drzewa co odsłoniło widok w kierunku Janowic Wielkich.

Wołek 878 m n.p.m.
Wołek 878 m n.p.m.
Zejście z Wołka.

Dalej idę szeroką drogą trzymając się żółtego szlaku. Po dłuższym odcinku docieram do skrzyżowania przy potoku Janówka, gdzie ponownie skręcam na szlak niebieski w kierunku Lwiej Góry. Po drodze mijam potężną grupę Skalny Most oraz Piec.

Potok Janówka.
Niebieski szlak w kierunku Lwiej Góry.
Skalny Most.
Skała Piec.
Ławeczka na Piecu.

Kawałek dalej, po krótkim podejściu wchodzę na Lwią Górę, gdzie trudno nie zauważyć grupy Starościńskich Skał. Na górę prowadzi czarny szlak. Na taras widokowy wchodzi się bez problemu po wyrytych w skale schodach. Otwiera się nam tutaj panorama głównie na Karkonosze, Góry Izerskie i Kaczawskie.

Starościńskie Skały na Lwiej Górze.
Wejście na taras widokowy.
Taras widokowy na Starościńskich Skałach.
Taras widokowy na Starościńskich Skałach.

Kawałek poniżej Lwiej Góry, tak jak prowadzi czarny szlak znajduje się kolejna grupa skalna – Pieklisko, kiedyś eksploatowana przez kamieniołom. Aktualnie dno kamieniołomu jest zalane, co dodaje miejscu nieco uroku. Można tam łatwo dotrzeć schodząc z czarnego szlaku  wyraźną ścieżką. Mapa zdecydowanie ułatwi sprawę, bo na miejscu nie ma żadnych drogowskazów. W tym miejscu trzeba zachować nieco więcej ostrożności.

Pieklisko.

Wracam na niebieski szlak, który prowadzi aż do Przełęczy Karpnickiej, na której można już zamknąć wycieczkę lub iść dalej na Szwajcarkę i Krzyżną Górę lub Sokolik.

Po drodze znajdziemy zejście ze szlaku z drogowskazem na kolejne grupy skalne – Rylec i Fajkę. Ja postanawiam się tam przejść i dalej kontynuować zejście bez szlaku odwiedzając jeszcze jeden nieczynny i zalany kamieniołom pod skałą Rozpadła. Droga jest szeroka, z mapą nie powinno być problemu. Wycinka może nieco utrudniać sprawę.

Grupa Fajki.
Kamieniołom pod Rozpadłą.

Docieram do Przełęczy Karpnickiej skąd idę na Krzyżną Górę z postojem na browara w Szwajcarce. Kawałek trzeba podejść, ale przecież nie ma pośpiechu. Wejście na szczyt Krzyżnej Góry po schodach wyrytych w skale. Można wspierać się barierką. Widoki podobnie jak ze Starościńskich Skał, jest elegancko.

Schronisko PTTK Szwajcarka.
Wejście na Krzyżną Górę.
Widok na taras widokowy na Krzyżnej Górze.
Panorama na Karkonosze z Krzyżnej Góry.

Wracam pod Szwajcarkę i żółtym szlakiem schodzę do samochodu.

Wyprawa z dużą ilością miejsc wartych uwagi. Przez skałki i punkty widokowe, po pozostałości górniczej działalności. W Rudawach Janowickich każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno Ci z zacięciem sportowym, jak i Ci nastawieni na odpoczynek i wrażenia estetyczne. Warto tu wracać. 

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA: Karpniki – Skalnik – Przełęcz Rudawska – Rozdroże pod Bielcem – Wołek – Polana Mniszkowska – Dolina Janówki – Starościńskie Skały – Strużnickie Skały – Rozdroże pod Jańską Górą – Przełęcz Karpnicka – Schronisko PTTK Szwajcarka – Przełączka – Krzyżna Góra – Przełączka – Schronisko PTTK Szwajcarka – Karpniki
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK:S.05
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 13+2+1+3+2+1+5+1+1+2+2+2+2+2+2+1=42

Wszystkie wpisy z tego rejonu