Karkonosze – Szrenica 1362 m n.p.m., Śnieżne Kotły.

19 lutego, 2020

Wyprawę można zaliczyć do tych bardziej spontanicznych. Obiecujące prognozy skłaniają nas do szybkiego działania. W piątek o 19 rezerwujemy ostatni pokój w Schronisku na Szrenicy (wliczając w to Schronisko na Hali Szrenickiej) i planujemy weekendową wyprawę. Stawiamy na karkonoskie klasyki:

1. Sobota – przejście ze Szklarskiej Poręby Mokrą Ścieżką na Szrenicę (nocleg), po drodze zahaczając o Schronisko pod Łabskim Szczytem.

2. Niedziela – przejście ze Szrenicy na Śniezne Kotły i dale,j obchodząc Wielkiego Szyszaka, zejście do Szklarskiej Poręby.

Start sobota rano. Pogoda idealna, dokładnie jak zapowiadano w prognozach. Słonecznie, mroźnie i bezchmurnie. W świetnych humorach ruszamy z centrum Szklarskiej Poręby trzymając się żółtego szlaku. Kierunek – Schronisko PTTK Pod Łabskim Szczytem.

Pod Łabskim Szczytem.
Schronisko PTTK Pod Łabskim Szczytem.

Wbijamy pieczątki i wędrujemy dalej Mokrą Ścieżką na Szrenicę. Przeprawa okazała się wyjątkowo wyczerpująca. Postawienie kroku centymetry od wąsko udeptanej ścieżki, kończyło się zapadnięciem w śniegu po pas.

Docieramy na zachód Słońca. Nasz etatowy fotograf wykonuje serie epickich zdjęć wszystkiemu i wszystkim, włącznie z przypadkowo napotkanymi osobami. Niebo pokrywa kolor do złudzenia przypominający kolor likieru orzechowego, który smakuje nam wtedy wyjątkowo dobrze. Chwilo trwaj, likierze nie kończ się…

Słońce chyli się ku zachodowi. Zdjęcie ze szlaku mniej więcej na wysokości Trzech Świnek.
Schronisko na Szrenicy w świetle zachodzącego Słońca.
Zachód Słońca na Szrenicy.

Niedzielę rozpoczynamy wschodem Słońca. Jest dobrze, pogoda nas rozpieszcza.

Poranek na Szrenicy. Widok w kierunku Śnieżnych Kotłów.

Dziękujemy za gościnę Schronisku na Szrenicy. Zwarci i gotowi ruszamy w dalszą wędrówkę Głównym Szlakiem Sudeckim, prosto na Śnieżne Kotły. Przejście wierzchowiną standardowo bardzo wietrzne, ale idzie się dobrze. Szlak szeroki, a śnieg ubity.

WiS na Szrenicy.
Trzy Świnki.
Widoki na czeską stronę z czerwonego szlaku w kierunku Śnieżnych Kotłów.

Docieramy na miejsce. Jest pięknie. Ogrom i potęga tego miejsca powala, a zimowa sceneria dodaje niepowtarzalnego uroku. Chcielibyśmy zostać dłużej, ale lodowaty wiatr daje nam wyjątkowo w kość.

Skałka nad Śnieżnymi Kotłami.
Śnieżne Kotły.
Śnieżne Kotły.

Obchodzimy Wielkiego Szyszaka i dalej niebieskim szlakiem, przez Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem. Potem odbijamy na czerwony do Schroniska pod Łabskim Szczytem i ponownie żółtym do miasta. Nogi bolą, ale uśmiech z twarzy zejść nie chce.

Realizacja trasy w endomondo. Poniżej punktacja GOT.

Endomondo
1 dzień https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/887232172
2 dzień https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/887238555

GOT – podsumowanie
—————————
1 dzień:
TRASA : Szklarska Poręba Górna – Schr. PTTK Hala Pod Łabskim Szczytem – Mokra Przełęcz – Szrenica
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.03
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 11+3+2 = 16

2 dzień:
TRASA : Szrenica – Mokra Przełęcz – Czarcia Ambona – Prz. pod Śmielcem – Rozdroże pod Wlk.Szyszakiem – Schr. PTTK Hala pod Łabskim Szczytem – Szklarska Poręba Górna
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.03
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 1+5+1+1+5+6 = 19

Wszystkie wpisy z tego rejonu