Beskid Sądecki – Radziejowa 1266.5 m n.p.m.

20 marca, 2020

Oferta szlaków w Beskidzie Sądeckim jest całkiem bogata. Spokojnie można by zaplanować przynajmniej kilka ciekawych wariantów pętli uwzględniających wejście na Radziejową 1266.5 m n.p.m., najwyższy szczyt pasma. My do tematu podchodzimy jednak inaczej… niestety. Czas nam nie pozwala na duże kombinacje. Idziemy tam i z powrotem za punkt startowy obierając Bacówkę na Obidzy.

Pod Bacówkę podjeżdżamy samochodem. Droga prowadzi stromymi serpentynami, szczególnie w końcowym odcinku. Uważać na sprzęgło 😀 W Bacówce wbijamy pieczątki do książeczek i ruszamy do góry czerwonym szlakiem. Z tarasu przed Bacówką rozpościera się całkiem przyjemny widoczek.

Widoki z tarasu przed Bacówką.

Początkowo wędrujemy betonową drogą, a powyżej linii zabudowy, po zejściu na niebieski szlak, szeroką, szutrową. Nachylenie delikatnie zwiększa się, ale jeszcze na spokojnie można iść bez większego wysiłku.

Przełęcz Obidza.
Szlak powyżej linii zabudowań.

Przejście niebieskim szlakiem przez większość czasu oferuje całkiem eleganckie widoki. Tym bardziej, że jesteśmy tu jesienią. Liście drzew zdążyły zmienić kolor, co przyjemnie urozmaica krajobraz. Dobrze, że chociaż tutaj możemy sobie chwile popatrzeć, bo z wieży widokowej na szczycie Radziejowej nie będzie na co. Chmury zawieszone są nisko, a to skutecznie ograniczy widoczność.

Wędrówka szlakiem.
Widoki z niebieskiego szlaku.
Nisko zawieszone chmury.

Wbijamy na czerwony szlak. Po krótkim zejściu zaczynamy ostatnie podejście na szczyt. Ten odcinek jest całkowicie zalesiony I stosunkowo stromawy. Pokonujemy go już we mgle.

Czerwony szlak.
Podejście czerwonym szlakiem.

W dniu, w którym byliśmy na Radziejowej, stara wieża widokowa była jeszcze otwarta, ale zgodnie z oczekiwaniami, z góry i tak nic nie było widać. W kolejnym sezonie została zamknięta ze względu na zły stan techniczny, a później wyburzona. Rozpoczęto budowę nowej, którą uroczyście otwartą w grudniu 2019 roku. Oprócz wieży, na szczycie znajdziemy betonowy obelisk oraz drewniane ławki, na których można sobie odpocząć w cieniu drzew gęsto porastających całą górę.

Stara wieża widokowa na Radziejowej.
Widoków z wieży brak.

Schodzimy tak jak weszliśmy. W Bacówce jemy obiad i ruszamy w drogę powrotną.

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA: Przełęcz Obidza – Wielki Rogacz – Radziejowa – Wielki Rogacz – Przełęcz Obidza
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: BZ.09
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 4+1+2+2

Wszystkie wpisy z tego rejonu