Obniżenie Ścinawki – Mlýnský vrch 521m n.p.m.

11 czerwca, 2023

Szczyt Mlýnský vrch należy do odznaki Korona Sudetów Czeskich. Na liście wpisany jest niższy z dwóch istniejących o wysokości 521m n.p.m., drugi natomiast, oddalony o około 250m jest 6 metrów wyższy, ale na jego wierzchołku nie ma żadnego oznaczenia, natomiast na koronnym jest reper oraz białoczerwona tyczka. Wzgórze rozciąga się na kierunku wschód-zachód. Północne stoki są strome, natomiast południowe łagodnie opadają w kierunku Hejtmánkovic. Wzdłuż całego wzgórza przechodzi szlak koloru czerwonego Meziměstí – Broumov, lecz nie przecina on bezpośrednio żadnego z wierzchołków. Decydujemy się zameldować na najwyższym punkcie Obniżenia Ścinawki po czeskiej stronie najprostszą drogą jak się da. W związku z tym, docieramy samochodem do gospodarstwa, składającego się z kilku obór, gdzie zostawiamy samochód. Leży ono już na szlaku czerwonym. Droga polna, odbijająca od asfaltu w Hejtmánkovicach jest do przejechania, ale na pewno trzeba mieć wyższe zawieszenie i raczej nie bać jeżdżenia po mega dziurach. Auto można zostawić również u wlotu drogi i pokonać ten fragment pieszo.

My natomiast ruszyliśmy spod krowiej fermy w lesie, po chwili do niego wchodząc. Droga jest szeroka, wygodna i bardzo delikatnie pnie się pod górę. Po paruset metrach, po prawej stronie mamy łąkę i bardzo ładne widoki na Korune 769m n.p.m. czy Szczeliniec Wielki 919m n.p.m. Bardzo ładna panoramka.

Panorama z pierwszej łąki

Następnie z powrotem wchodzimy znów na chwilę w las. Za nim jest kolejna łąka, tym razem mniejsza i po prawej stronie. Za łąką widać szczyt Mlýnsk-iego vrch-u. Las po prawej natomiast niesamowicie niesie echo. Najprostszą metodą dotarcia do oznaczenia naszego celu, jest władować się na tą łąkę i dojść do granicy lasu, a następnie poruszać się wzdłuż niej, aż do momentu w którym nie skręci ostro w lewo. Za „winklem” z daleka już, ujrzymy tyczkę.

Druga łąka
Panorama z drugiej łąki
Niższy wierzchołek Mlýnský vrch
Tyczka na szczycie

W wielu opisach znajduje się ona w lesie, lecz są to dane nieaktualne, bo stoi na wolnym polu. Chodząc po łące, w pewnym momencie powtórzą się panoramy z łąki pierwszej na Góry Stołowe, a następnie wyłoni się ładna panorama na Broumov. Robimy kilka zdjęć na szczycie i wracamy tą samą drogą, którą tu przyszliśmy do auta. Tak kończymy 4km trasę i ruszamy dalej. Znalezienie szczytu nie powinno nastręczyć żadnych trudności, a wspomagać można się mapami.cz. Nie polecamy natomiast korzystania z drogi zaznaczonej na niej jako odbicie od czerwonego szlaku. W terenie nie była ona wyraźnie widoczna.

Wszystkie wpisy z tego rejonu