Wzgórza Bielawskie – Góra Parkowa 455 m n.p.m., Wrona 458 m n.p.m.

12 stycznia, 2020

Cele popołudniowej, niedługiej wycieczki:
– Góra Parkowa (Wzgórza Bielawskie) 455 m n.p.m. z wieżą widokową. Zalicza się do odznaki SUDECKI WŁÓCZYKIJ,
– Wrona 458 m n.p.m., najwyższe wziesienie Wzgórz Bielawskich oraz Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Zalicza się do Korona Sudetów Polskich.

Co prawda pod oba szczyty można podjechać samochodem, nie pozostawiając sobie więcej niż kilka minut marszu. My postanawiamy przemaszerować trasę pomiędzy wspomnianymi wzniesieniami, przez co pokonujemy praktycznie całe Wzgórza Bielawskie.

Start wypada w Bielawie, skąd kroki kierujemy na Górę Parkową. Po niedługim podejściu parkowo-leśnymi ścieżkami, częściowo znakowanym żółtym szlakiem, docieramy na szczyt. Już w 1925r. wybudowano tu wieżę widokową. Do 1947 roku znajdowała się tu również restauracja, która niestety spłonęła w wyniku zaprószenia ognia podczas obchodów Dnia Zwycięstwa. Podobno w niedalekiej przyszłości planuje się odbudowę restauracji.

Ścieżka na Górę Parkową.
Wieża widokowa na Górze Parkowej.

Z wieży rozpościerają się ciekawe widoki, głównie na Bielawę wraz ze zbiornikiem Sudety oraz Góry Sowie. Wzniesienie przecina sieć ścieżek, w tym edukacyjnych. Jest miejsce na biwak z ławkami i paleniskiem. W oczy rzucają się pozostałości po niemieckich zabudowaniach. Na jednym ze zboczy zorganizowany jest stok narciarski.

Panorama z wieży widokowej. W tle zabudowa Bielawy, zbiornik wodny Sudety oraz Góry Sowie.

Ruszamy dalej żółtym szlakiem w kierunku Myśliszowa. Szlak leśny, bez większych przewyższeń meandruje pomiędzy wzgórzami.

Żółty szlak w kierunku Wrony.
Widok z żółtego szlaku.

Po dojściu do szosy Myśliszów-Ostroszowice (gdzie szlak skręca do Myśliszowa) napotykamy na ciekawe oznaczenia, które na żywo widzimy pierwszy raz. Jest to odejście od szlaku do miejsca ciekawego z krajoznawczego punktu widzenia, czyli do Wrony.

Przełęcz pod Wroną.
Odejście od szlaku do miejsca ciekawego z krajoznawczego punktu widzenia. Ścieżka na Wronę.

Idziemy tam i po małych komplikacjach wynikających ze słabego oznaczenia ścieżki znajdujemy szczyt. Pamiątkowe zdjęcie i wracamy do samochodu tą samą drogą z pominięciem Góry Parkowej, którą obchodzimy ścieżką dydaktyczną z tablicami informacyjnymi, ławkami, a nawet koszami na śmieci.

Wrona 458m n.p.m.

Wszystkie wpisy z tego rejonu