Masyw Śnieżnika – Krowiarki – Wapniarka 512 m n.p.m.

21 marca, 2020

Wielokrotnie przejeżdżając Drogą Krajową 33 między wsiami Żelazno i Mielniki, obserwowaliśmy niewysokie wzniesienie zwieńczone wieżą widokową, doskonale widoczną z szosy. Jest to Wapniarka 512 m n.p.m., szczyt należący do odznaki Wieże Widokowe Ziemi Kłodzkiej, jeden z wyższych w paśmie Krowiarek, wchodzących w skład Masywu Śnieżnika.

Ścieżka dydaktyczna na szczyt.

Podczas powrotu z gór południowej części Kotliny Kłodzkiej, korzystając z długiego letniego dnia zatrzymujemy się we wsi Mielniki i ruszamy szlakiem zielonym, a następnie zieloną ścieżką dydaktyczną stanowiącą jego odnogę, prowadzącą na szczyt. Po krótkim podejściu jesteśmy już u celu i wdrapujemy się na szczyt wieży widokowej.

Wieża widokowa na Wapniarce.

Widoki rozciągają się jedynie w 2 kierunkach, reszta jest zasłonięta przez przerastające wieżę drzewa. We wspomnianych prześwitach otwierają się widoki na Góry Bardzkie i Sowie oraz Kotlinę Kłodzką, z drugiej natomiast na Góry Bystrzyckie, Orlickie i fragment Masywu Śnieżnika.

Skałki na szczycie.

U góry znajdują się jeszcze skałki wapniowe oraz miejsce, w którym widać ślady biwakowania. Bielica, jak inaczej nazywana jest Wapniarka, jest na pewno ciekawym punktem na mapie Sudetów. Ludzie dostrzegają walory widokowe z tego wzgórza od dawna. Jest to już trzecia drewniana konstrukcja ułatwiająca obserwacje okolicy, a ich historia sięga 1889r. Dwie poprzednie stawiali jeszcze mieszkający tu wtedy Niemcy, obie zawaliły się od uderzeń pioruna. Wracamy do auta i ruszamy w dalszą drogę.

Widok na Masyw Śnieżnika
Kotlina Kłodzka, Góry Sowie
Góry Bardzkie, Kłodzka Góra.

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA: Przełęcz Mielnicka – Wapniarka – Przełęcz Mielnicka
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.16
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 2+1=3

Wszystkie wpisy z tego rejonu