Niski Jesionik – Velký Roudný 780 m n.p.m.

21 marca, 2020

Ten fragment Sudetów nie ma specjalnie gęstej sieci szlaków oraz nie specjalnie gości w preferencjach większości polskich turystów. Jednak każdy zdobywający Koronę Sudetów musi tu zagościć, aby zameldować się na najwyższym szczycie tego pasma, którym jest Slunečná 800 m n.p.m. Nieco ponad 8km w linii prostej znajduje się zaledwie 20 m niższy szczyt jakim jest Velký Roudný, wygasły wulkan. Góra o stożkowatym kształcie, położona nad jeziorem Śląska Harta, w pobliżu wsi Roudno. Stąd własnie rozpoczynamy, krótki spacer.

Do wyboru są 2 drogi, pierwsza zawiera w sobie drogę krzyżową zwieńczoną kaplicą na szczycie góry, natomiast druga oznaczona zielonymi znakami podchodzi od 2 strony i to właśnie ten wariant wybieramy. Stopniowo nabieramy wysokości, po pokonaniu wyasfaltowanej drogi skręcamy w lewo i kierujemy się w dróżkę, która prowadzi przez pola uprawne by następnie przejść w leśną ścieżkę.

Podejście zielonym szlakiem. Widok na Malý Roudný 771 m n.p.m.

Wulkan leży w granicach Národní přírodní památka Velký Roudný. Dość szybko docieramy na szczyt, należący do odznaki Sudecki Włóczykij. Zastajemy tam wcześniej wspomnianą kaplicę, ławki, wiatę, wieżę widokową i tabliczkę z nazwą szczytu. Mimo średniej do obserwacji pogody wchodzimy na wieżę.

Szczyt

Na jej szczycie możemy zadzwonić w mały dzwonek i właśnie w taki sposób obwieszczamy światu nasze przybycie w to miejsce. Widoki nie są rozległe, ale pobliskie jezioro i góry można dojrzeć.

Jezioro Śląska Harta

Na szczycie mimo wczesnozimowej aury dwóch wesołych Czechów smaży sobie kiełbaski przy ognisku. Bardzo przyjemne i spokojne miejsce. Po krótkim odpoczynku wracamy tą samą drogą do Roudnego. W naszej opinii znajduje się tu o wiele więcej miejsc godnych polecenia.

Tabliczka szczytowa.

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA: Roundno – Velký Roudný (1.3km, 143m) – Roundno (1,3km)
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: — / Niski Jesionik – Czechy
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 2+1=3

Wszystkie wpisy z tego rejonu